Upptäck förträffliga Piemontes unika ursprungsbeteckningar! Måndagen den 25 februari 2019 på Operaterrassen

bild 2019

På uppdrag av I Vini del Piemonte har Sopexa den stora äran att bjuda dig till andra utgåvan av Barolo & Friends. Under eventet är du välkommen att träffa 17 vinproducenter från Piemonte.

Med sig har de nya och äldre årgångar och tillfälle ges att provsmaka viner från regionens alla appellationer.

Mässans öppettider för branschfolket är 12.00 till 16.30

Arbetar du i vinbranschen och vill besöka mässan eller/och delta i seminariet, anmäl dig via mejl till Xavier Petitfrère, xp@sopexa.com

FÖR DIG SOM ÄR MEDLEM I EN VINKLUBB och vill besöka mässan har vi ett kvällspass mellan kl.18.00 och 20.00. Biljetterna till kvällspasset säljs via Ticnet – Klicka på följande länk och beställ din biljett reda nu : https://www.ticketmaster.se/event/barolo-friends-2019-biljetter/536969

Vi arrangerar även ett seminarium för konsumenter mellan kl.17 och 18 (det går naturligtvis bra för konsumenterna som deltar i seminariet och besöka mässan direkt efter seminariet): Biljetterna till seminariet + kvällspasset för konsumenter säljs även via Ticnet: SLUTSÅLT

Utställare:

  1. Angelini Paolo – www.societaagricolaangelinipaolo.com
  2. Carlo Revello e Figli    – www.carlorevello.com
  3. Cascina Ciuché – www.cascinaciuche.it
  4. Cascina La Patareina – www.lapatareina.it
  5. Cascina Sòt – www.cascinasot.com
  6. Cerrino – www.cerrinovini.it
  7. Conzia – www.cantinefabiani.it
  8. Cantina Pidrin – www.cantinapidrin.it
  9. Fratelli Calorio – www.fratellicalorio.it
  10. Garbarino Roberto – www.robertogarbarino.it
  11. Malvirà – www.malvira.com
  12. Palladino – www.palladinovini.com
  13. Poderi Roset – www.poderiroset.it
  14. Silvia Castagnero – www.vinicastagnero.it
  15. Tenuta Bricco San Giorgio – www.vinilaiolo.com
  16. Tenuta Tenaglia – www.tenutatenaglia.it
  17. Vicara – www.vicara.it
  18. Alessandro Rivetto – www.alessandrorivetto.it
  19. Bric Cenciurio – www.briccenciurio.com
  20. Dogliotti 1870 – www.dogliotti1870.it
  21. Rattalino Massimo – www.massimorattalino.it
  22. Tenuta Montemagno – www.tenutamontemagno.it
  23. Nebbiolo Noblesse – www.nebbiolonoblesse.it

Vinutställarna kommer även ha sällskap av matutställare med charkuterier, ost

Varmt välkomna!