Konsortierna Sydtyrolska Äpplen, Sydtyrolsk Speckskinka, Stilfersost och Vin Alto Adige Workshop – 19 November 2018

file-1

Europa, där kvalitet hör hemma

Autentiska smaker med garanterat ursprung: Südtiroler Apfel SGB, Südtiroler Speck SGB, Stilfser SUB ost, Vin Alto Adige DOC.

När: Måndag 19 november 2018, kl. 18:00

Var: På restaurang Lo Scudetto, Styrmansgatan 57, Stockholm

Delta i en interaktiv workshop under ledning av Alexandra Zazzi som kommer bjuda på våra utsökta sydtyrolska produkter. Under workshopen kommer du få upptäcka smaken av europeisk kvalitet med skyddad ursprungsbeteckning, lära dig mer från producenter och uppleva matglädjen de europeiska kvalitetsmärkningarna garanterar. (Endast för branschfolk)

Vänligen OSA senast den 12.11.2018 via mejl till xp@sopexa.com

 

ALSACE, CÔTES DU RHÔNE OCH LANGUEDOC-VINER PÅ STHLM FOOD & WINE 2018 (Älvsjömässan) – 9 till 11 november 2018

file (009)

Upplev Frankrike!

Under STHLM FOOD & WINE väntar våra kunniga sommelierer på att visa upp klassiska Côtes du Rhône och smakrika viner från Alsace på monter C11:51, samt Languedoc-viner på monter C07:21

Vi kommer dessutom att arrangera 6 spännande vinprovningar: 

Fredag 13.30-14.30 Alsace- och Côtes du Rhône-viner i kombination med franska ostar – 100 platser
Fredag 15.30-16.30 Hitta dina favorit Languedoc-viner tillsammans med Andreas Larsson – 70 platser
Lördag 13.30-14.30 Hitta dina favorit Languedoc-viner tillsammans med Fredrik Horn – 70 platser
Lördag 16.00-17.00 Alsace- och Côtes du Rhône-viner i kombination med franska ostar – 70 platser
Söndag 14.00-15.00 Hitta dina favorit Languedoc-viner tillsammans med Andreas Larsson – 70 platser
Söndag 15.30-16.30 Alsace- och Côtes du Rhône-viner i kombination med franska ostar – 100 platser

För anmälan kontakta mässans informationsdisk!

Hoppas vi ses på mässan!

 

CÔTES DU RHÔNE VINFESTIVAL – 5 till 20 oktober 2018

Pub Festival CHR 

Välkommen att prova smakrika Côtes du Rhône viner på några av Stockholm bästa restauranger och vinbarer (kampanjen äger även rum i Västerås) – Under Festivalen erbjuds specialkomponerade rätter och menyer som passar perfekt till Côtes du Rhône viner

Restaurangerna som deltar i festivalen är följande:

I STOCKHOLM
19 Glas http://www.19glas.se/
Bistro Pastis http://www.pastis.se/
Bistrot Paname
Brasserie Le Pot http://lepot.se/
Café Colette http://www.cafecolette.se/
Dramatenbaren http://dramatenbaren.se/
Dryck Vinbar https://www.dryckvinbar.se/
Eriks Gondolen https://www.eriks.se/
Frippe http://www.frippe.se/
Gaston Vinbar http://www.gastonvin.se/
Lilla Hasselbacken https://www.lillahasselbacken.se/
Playhouse Bistro https://www.playhouseteater.se/httpplayhousebistrose.aspx
Restaurang Bergamott http://restaurangbergamott.se/
Restaurang Docklands http://www.docklands.nu/
Restaurang Himlen https://www.restauranghimlen.se/
Restaurang Prinsen http://restaurangprinsen.eu/
Vinverket http://www.vinverket.se/
I VÄSTERÅS
Vinoteket Lothar https://www.vinoteketlothar.se/
The Cirkus http://www.vasteras.com/restauranger/the-circus